A dohányzás elleni törvény tervezete tavasszal került a Parlament elé. Vajon betartható lesz?

A dohányzás elleni törvény tervezete tavasszal került a Parlament elé. A javaslat a munkahelyekről teljesen száműzné a füstölést, de vonaton, buszmegállóban, sőt aluljárókban is tilos lenne rágyújtani. Az Országgyűlés a következő hetekben tárgyalja a módosítást. Kérdés azonban az ellenőrzés hatékonysága.

Az USA-ban vannak a legszigorúbb jogszabályok dohányzás terén

Külföldön mindenhol nehéz volt elérni azt, hogy tiltott legyen a dohányzás az éttermekben, kocsmákban, kaszinókban, utcákon és a köztereken. Az Amerikai Egyesült Államokban a dohányzás a legnagyobb illetlenségnek számít. Itt vannak a legszigorúbb dohányzás elleni törvények. Az élen Kalifornia áll, ott ugyanis már 2002 óta betiltották a füstölést minden olyan helyen, ahol gyermekek vagy fiatalkorúak tartózkodnak. Gyakorlatilag az Egyesült Államok valamennyi szövetségi államában Alaszkától Mississippiig érvényben vannak tiltások.

A németek fegyelmezetlenek a dohányzás kérdésében

A fegyelmezett németek sokkal fegyelmezetlenebbek a dohányzás kérdésében, mint mi magyarok. A legkülönbözőbb kiskapukat keresték az utolsó pillanatig mind a dohányosok, mind azok, akik a dohányosokból élnek, vendéglősök, szállodások, hogy ne kelljen megtiltani a dohányzást. Általában dohányzóklubokká nevezik át a vendéglőt. Hiába vonatkoznak Németországra is azok a rendeletek, amelyek Magyarországra és a többi tagállamra is vonatkoznak, ezeket a szabályokat a gyakorlatban csak félig-meddig tartják be.

Az olaszok már sokkal fegyelmezettebbek

Az előítéletek szerint lazábbnak tartott olaszok viszont fegyelmezetten betartják már hat éve a füsttilalmat. Hat évvel ezelőtt az olaszok még azon sírtak, hogy hol fognak dohányozni, azóta azonban megszokták azt, hogy a munkahelyen sem szabad dohányozni, a pizzériában sem szabad dohányozni. Minden helyiségben, pizzériában, munkahelyen az irodában ki van írva a falra, hogy tilos a dohányzás, mennyi a büntetés, mekkora a bírság, és az adott helyen ki a felelős azért, hogy ezt ellenőrizze. A füsttilalom nemcsak a bírság miatt volt hatásos Olaszországban, hanem azért is, mert ezzel egy időben felemelték a cigaretta árát.

Míg Franciaországban akadozik a törvény betartása, Belgiumban jól működik

Belgiumban gyakorlatilag a közintézményekben, a hivatalokban, sőt a magánszférához tartozó munkahelyeken másfél éve tilos a dohányzás. Aki cigizik, kénytelen a szenvedélyének az utcán hódolni az épület előtt. A klasszikus értelemben vett belga sörözőkben még lehet dohányozni, de csak néhány hónapig, mert a parlament már itt is jóváhagyta a tilalmat. A francia kisfalvakban a tulajdonosok tiltakoztak másfél éve, amikor bevezették a tiltó törvényt, tüntetést is tartottak, nagy lobbitevékenységet fejtettek ki, de aztán elcsendesült minden. A tiltás ellenére a falusi kocsmákban továbbra is cigarettáznak.

Nálunk inkább az ellenőrzéssel van probléma

A Füstirtók Egyesület vezetője Félix Péter szerint a korábban egyeztetett törvényt kiherélték, mert a legfontosabb rész az ellenőrzés, kidolgozatlan. Szerinte az ÁNTSz továbbra sem fog érdemben ellenőrizni. Májusban beterjesztették a törvénytervezetet, de erősen kérdéses, hogy tárgyalja-e egyáltalán ősszel a parlament. Nem érdekelt sem az ÁNTSZ, sem a fogyasztóvédelem az érdemi munkában, ezért továbbra sem fognak soha ellenőrizni, és ugyanúgy vásárolhatnak majd cigarettát a gyerekek, min régen - mondta el.
Ugyanúgy lehet mindenhol dohányozni, hiszen a kutya sem ellenőrzi ezt egy-egy nagy port kavart kampányt leszámítva. Gyakorlatilag minden marad a régiben - tette hozzá.
Az ÁNTSZ-t kereste az MR1-Kossuth Rádió az ügyben, de az ígéretek ellenére nem ékezett érdemi válasz.

Forrás: MR1-Kossuth Rádió

These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google
  • Furl
  • Reddit
  • Spurl
  • StumbleUpon
  • Technorati